سیستم مدیریت دانش نگهداری و تعمیرات MKMS

MKMS يا (Maintenance Knowledge Management System) سیستم نرم افزاری مدیریت دانش نگهداری و تعمیرات می باشد که بر اساس چرخه ی مدیریت دانش نگهداری و تعمیرات طراحی و مبتنی بر تکنولوژی نرم افزارهای تحت وب پیاده سازی شده است .

ماژول های نرم افزار mkms - cmms

چرخه ی مدیریت دانش نگهداری و تعمیرات به صورت زیر تعریف می شود :

مراحل چرخه ی مدیریت دانش نگهداری و تعمیرات به صورت گام های زیر در سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات یک سازمان پویا می تواند پیاده سازی شود:
1. طرح ریزی فرآیند نگهداری و تعمیرات (طرح ریزی دانش نت)
2. گرد آوری منابع و مراجع تجهیزات (نقشه ، کاتالوگ ، مستندات و …) (گردآوری دانش نت)
3. اصلاح و بروز داری دستورالعمل های نت فعلی سازمان (کسب دانش نت)
4. استاندارد سازی نگهداری و تعمیرات (خلق دانش نت)
5. طرح ریزی نگهداری و تعمیرات برنامه ریزی شده (ذخیره سازی دانش نت)
6. ثبت اطلاعات فوق در نرم افزار نت (بانک نگهداری و تعمیرات / آرشیو نت – ذخیره سازی دانش نت)
7. سطح دسترسی همگانی به بانک نگهداری و تعمیرات (اشتراک گذاری دانش نت)
8. اجرای سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات (اجرای دانش نت)
9. پایش شاخص های کلیدی عملکرد فرآیند نت (ارزیابی دانش نت)
10. بهبود و اصلاح سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات سازمان (بروز داری و ارتقاء دانش نت)

چرخه ی مدیریت دانش نگهداری و تعمیرات

MKMS در راستای پوشش طراحی و استقرار گام های اجرای مدیریت دانش نگهداری و تعمیرات در یک سازمان بر مبنای مدل فوق شامل دو قسمت اصلی می باشد :
1. ماژول های استاندارد سازی دانش نگهداری و تعمیرات
2. ماژول های سیستم مکانیزه نگهداری و تعمیرات (یا همان CMMS)

ويژگي هاي MKMS

1.نگهداری و تعمیرات مبتنی بر دانش

ابتکار و نوآوری موجود در این مجموعه ی نرم افزاری برای اولین بار در سیستم های نرم افزاری نگهداری و تعمیرات امکان به اشتراک گذاری و همچنین استفاده از دانش به اشتراک گذاری شده را فراهم می آورد. به اشتراک گذاری اطلاعات مربوط به استانداردهای نگهداری و تعمیرات در سازمان ها (و در عین حال حفظ اطلاعات محرمانه و داخلی) می تواند گامی بزرگ در راستای افزایش دانش نگهداری و تعمیرات در ایران زمین را ایجاد نماید. اخذ نظر مشاوران و متخصصین فنی بر روی استانداردهای نگهداری و تعمیرات به اشتراک گذاری شده در نهایت منجر به ایجاد فرآیندها و استانداردهای نتی مبتنی بر دانش و تجربه ی واقعی خواهد شد که قطعا افزایش کارایی و اثر بخشی نگهداری و تعمیرات را برای هر سازمان به همراه خواهد داشت.

2.گزارش گیری مبتنی بر دانش

در MKMS استانداردها و مفاهیم سیستم های مدیریتی نگهداری و تعمیرات و تجزیه و تحلیل خرابی ها (از RCFA, RCM, CBM و ...) در نظر گرفته شده است. همچنین مبتنی بر این مفاهیم و با استفاده از روش های نوین تحلیل و طراحی نرم افزارها (UML & BPMN) امکان محاسبه و ارائه انواع گزارش های کاربردی و اثربخش فراهم شده است. این نرم افزار گزارش ها و شاخص های استاندارد و علمی ويژه و کاربردی را در اختیار استفاده کنندگان قرار می دهد. از جمله ی شاخص های کلیدی می توان به مواردی از قبیل MTBF, MTTR, OEE, MTTF, Availability Factor ، PM% و %PMCost و ... اشاره نمود. علاوه بر این در حوزه ی گزارش های تخصصی هر صنعت و هر سازمان امکان ایجاد و به اشتراک گذاری و یا استفاده از قالب های گزارشی ابتکاری و منحصر به فرد هر صنعت را نیز فراهم می نماید، به طوریکه کاربر می تواند مبتنی بر وب گزارش های ابتکاری و ویژه ی خود را تهیه نماید، همچنین می تواند قالب گزارش تهیه شده را برای استفاده ی دیگر سازمان ها یا صنایع یا واحدهای دیگر سازمان به اشتراگ بگذارد و یا از قالب های به اشتراک گذاشته شده استفاده نماید.

3.گزارش گیری متمرکز از کلیه ی اداره ها و پیمانکاران

در طراحی گزارش های نرم افزار MKMS امکان تهیه ی گزارش های مدیریتی در سطوح مختلف مدیریتی از سطح سرپرستان کارگاه ها تا گزارش های ویژه ي مدیران ارشد سازمانی وجود دارد. در حالی که سرپرست هر کارگاه یا شرکت پیمانکار به گزارش ها و شاخص های محلی خود دسترسی دارد، مدیریت سطوح بالایی و مدیران ارشد سازمان می توانند به گزارش های تجمعی و متمرکز از کلیه کارگاه ها و اداره ها دسترسی داشته باشند.

4.مدیریت مکان و سطوح دسترسی

الگوریتم طراحی شده در نرم افزار MKMS امکان استقرار و بهره برداری از این نرم افزار را برای صنایع کوچک تا صنایع بزرگ چند محصولی و چند کارگاهی یا چند کارخانه ای فراهم می نماید. در این نرم افزار تمهیدات علمی و ویژه ای برای تحت پوشش دادن سازمان هایی با پراکندگی و گستردگی زیاد در نظر گرفته شده است. در این حوزه سطوح دسترسی مناسب و امکان تعریف گستره ای بی نهایت از مکان ها و ارتباط آنها فراهم شده است. طرح ریزی پیشرفته در حوزه ی ایجاد سطح دسترسی بر اساس مکان ها، امکان اینکه چندین کارخانه و سازمان به صورت متمرکز بتوانند از نرم افزار در حوزه ی کاری خود بهره برداری کنند را برای اولین بار در کشور فراهم نموده است، در عین حال تهیه ی گزارش های متمرکز بر اساس اطلاعات کلیه ی حوزه های تحت پوشش امکان پذیر می باشد.

5.استانداردسازی تجهیزات مبتنی بر خانواده تجهیز :

در نرم افزار MKMS برای اولین بار در کشور امکان استاندارد سازی تجهیزات (ساختار شکست تجهیز، مشخصات شناسنامه ای، دستور کارها و تجهزیه و تحلیل خرابی) بر اساس مدل ارث بری نمونه تجهیز از خانواده تجهیز فراهم شده است. تحلیل و پیاده سازی این مدل باعث شده است که امکان تفکیک دانش نگهداری و تعمیرات یک سازمان از اطلاعات عملیاتی اجرای نت در سازمان فراهم شود .

6.بهینه سازی شده برای وب

نرم افزار MKMS با استفاده از تکنولوژی آژاکس و کاملا مبتنی بر وب طراحی و به صورت ويژه بر اساس الگوريتم های بهینه سازی شده تولید و اجرایی شده است. در پیاده سازی و تولید تحت وب این نرم افزار انطباق با استانداردهای وب W3C به عنوان استانداردهای بین المللی رعایت شده است. لذا بهره برداری و استفاده کاربران از این نرم افزار تحت کلیه ی سیستم عامل ها (Windows,Linux,Mac,Android,…) و با استفاده از کلیه ی مرورگرهای استاندارد (Internet Explorer, FireFox, Chrom,…) امکان پذیر می باشد و نیاز به نصب هیچگونه نرم افزار جانبی ندارد.

7.امنیت و سرعت

در پیاده سازی نرم افزار دو حوزه ی امنیت و سرعت به عنوان ويژگی های کلیدی مد نظر بوده اند. الگوریتم های بهینه شده و علمی مدنظر قرار گرفته در تولید این نرم افزار دسترسی ایمن و طبقه بندی شده به انواع اطلاعات را فراهم ساخته است. همچنین سرعت انتقال داده ها با استفاده از الگوریتم های فشرده سازی و رد و بدل بهینه ی اطلاعات افزایش یافته است به طوریکه با استفاده از ارتباط های داده ای بسیار کم سرعت اینترنتی نیز امکان استفاده کامل از نرم افزار فراهم باشد.

8.قابلیت دسترسی در انواع شبکه ها و تجهیزات سخت افزاری :

ويژگی های امنیت، سرعت و مبتنی بر وب بودن MKMS این ويژگی را فراهم نموده است که امکان بهره برداری از این نرم افزار مبتنی بر انواع شبکه های ارتباطی و انواع سیستم های سخت افزاری امکان پذیر باشد. در نتیجه کاربران نرم افزار با هر نوع شبکه ی در دسترس اعم از شبکه محلی کابلی، شبکه های بدون سیم، اینترنت پر سرعت، اینترنت GPRS موبایل، اینترنت کم سرعت و … می توانند از نرم افزار استفاده کنند

تعدادی از مراکزی که mkms را پیاده کرده اند

ورود